Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55791)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Prawie w każdej chlewni


Prawie w każdej chlewni
2011-01-31

Z badań wynika, że na 75 proc. ferm trzody chlewnej występuje inwazja kokcydiów. W dzisiejszych czasach profilaktyka to nie tylko przeciwdziałanie chorobie, ale też walka o wyższe zyski hodowcy. Na targach Fermy i Drobiu w Poznaniu organizatorzy kampanii Policz się z kokcydiozą ? zarabiaj na profilaktyce, przypominali jak walczyć z chorobą, a przede wszystkim jak jej zapobiegać.

Niewielu hodowców trzody chlewnej wie, że ich stado może być dotknięte inwazją kokcydiów.

Typowe dla kokcydiozy objawy, czyli biegunka i słaba kondycja zwierzęcia, łączone są zazwyczaj z innymi infekcjami. Tymczasem efektem choroby są odczuwalne straty ekonomiczne ? przy odsadzeniu hodowca traci na każdym prosięciu ok. 1,5 kg, co następnie przekłada się na słabe wyniki tuczu. Dlatego tak ważna jest walka z chorobą zanim wystąpią objawy, które niosą ze sobą większe koszty niż zabezpieczenie zwierząt przed chorobą.? mówi prof. Zygmunt Pejsak kierownik Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Chore prosię nie traci apetytu, czasem nawet pobiera więcej paszy, ale jego organizm nie jest
w stanie jej przyswoić. Wówczas nawet najlepsza jakościowo pasza nie pozwoli nam na poprawę wyników produkcyjnych. Dodatkowo nakłady finansowe wynikające z zakupu paszy będą wyższe.

Najskuteczniejszą metodą jest leczenie przed wystąpieniem objawów. Jak wynika z nowych badań hodowca walcząc z kokcydiami zyskuje: przy odsadzeniu średnio 1,4 kg więcej na prosię, na koniec tuczu średnio 5,6 kg na tuczniku, zmniejszenie kosztów antybiotykoterapii a także znacząca oszczędność paszy spowodowana lepszym jej przyswajaniem i krótszym okresem tuczu (średnio do 3 dni).

Niestety dużym problemem jest nieświadomość hodowców, że to właśnie ta choroba powoduje duże straty ekonomiczne w dłuższym okresie czasu.

Rolnicy, aby zwiększyć efektywność produkcji muszą inwestować w sprawdzoną wiedzę i zdrowie zwierząt ? mówi prof. Z. Pejsak.

Badania przedstawione na spotkaniu obrazują, że u 85 proc hodowców występują lub występowały biegunki u prosiąt. Duża część z tych biegunek jest spowodowana występowaniem kokcydiozy. Jednak z przeprowadzonych ankiet u hodowców trzody wynika, że prawie wszyscy nie rozpoznają jej objawów i nie łączą występowania biegunek z kokcydiozą.



Źródło: www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/aktualnosci/prawie-w-kazdej-chlewni,25628.html



Skomentuj na forum
Forum

QXiNDYSZlQmKI [1]
ie7Nqw <a href="http://jyoaafwjmdbg.com/">jyoaafwjmdbg</a>, [url=http://bpnqwdoduidi.com/]bpnqwdoduidi[/url], [link=http://nfdeodlbhbrg.com/]nfdeodlbhbrg[/link], http://
CRttGWjAswJIDu 2014-06-04 08:58:52


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl