W Tarnowie rusza budowa bardzo ważnej instalacji
2015-06-29
Pierwszego lipca w tarnowskich zakładach Grupy Azoty odbędzie się uroczystość podpisania oraz wmurowania aktu erekcyjnego pod nową instalację granulacji mechanicznej nawozów II. To kluczowa dla małopolskiej firmy inwestycja. To także przykład jak duży wpływ na firmy chemiczne maja obecnie finalni odbiorcy produktów.
Instalacja granulacji mechanicznej II to odpowiedź na potrzeby rynku rolnego. Mająca kosztować około 141 mln zł inwestycja również będzie ona realizowana ze środków własnych i kredytu bankowego.
Celem projektu będącego elementem strategii Grupy Azoty jest optymalizacja asortymentu produkowanych w firmie nawozów oraz dalsze podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu - tyle oficjalne stanowisko Grupy.
Jednak projekt to przede wszystkim odpowiedź na zmieniające się zapotrzebowanie rolników. Jeszcze całkiem niedawno byli oni stosunkowo mało wybredni co do nawozów. Oczywiście liczyła się jakość, ale już w mniejszym stopniu np. to czy nawóz jest jednolity.
Jednak w związku z coraz większymi wymogami rolników co do wielkości granulatu - po części jest to spowodowane coraz precyzyjniejszymi maszynami stosowanymi w nawożeniu - konieczne były inwestycje.
Zresztą jak przyznaje spółka: główne kierunki rozwoju Grupy obejmują ciągłe dostosowywanie jakości produktów oraz asortymentu do wymagań odbiorców.
Zadaniem nowej instalacji jest nie tylko dostosowanie produkcji do oczekiwań rolników. W tle jest jeszcze ważniejsza kwestia. Bez odpowiedzi na potrzeby rolników mogłoby się okazać, że nawozy z Grupy Azoty sprzedają się gorzej, a klienci kupują nawozy od innych producentów.
Sam projekt co także ważne dla firmy zapewni miejsca pracy dla 55 osób. Inwestycja ma być gotowa w 2016.
Co w ramach projektu ma być zrobione? Po pierwsze ma być wybudowana nowa instalacja granulacji mechanicznej. Planowana jest także budowa instalacji rozładunku, magazynowania oraz transportu siarczanu amonu. Konieczna będzie modernizacja istniejącego stokażu azotanu amonu. Nie obędzie się bez wykonania trasy słupów dla doprowadzenia mączki dolomitowej.
Nieodzownymi elementami inwestycji są również: budowa galerii produktu z budynku granulacji do magazynu produktu luzem, budowa estakad, rurociągów, placów i dróg oraz przygotowanie wymaganej infrastruktury technicznej.