Składnice Lasów Państwowych podrażają zakup surowca
2010-10-28
Prócz zakupu drewna ?loco las", istnieje możliwość odbioru surowca okrągłego ze składnic Lasów Państwowych. W drugim przypadku podraża to koszt zakupu nawet o kilkadziesiąt procent, ale w obliczu braku surowca na rynku przedsiębiorcy muszą z niej korzystać.
Przeglądając oferty sprzedaży na portalu e-drewno, można zauważyć zarówno masy drewna sprzedawane przez nadleśnictwa, jak i zespoły składnic LP. W tym drugim przypadku cena wywoławcza danego sortymentu jest często znacznie wyższa.
Zespół Składnic LP w Miastku (RDLP Szczecinek) oferował we wrześniu br. na portalu e-drewno 26 m3 drewna wielkowymiarowego sklejkowego sosna WB1 po cenie wywoławczej 226 zł/m3. Był to surowiec świeżo pozyskany i natychmiast dowieziony na plac składnicy. Taki transport z lasu to dodatkowy koszt, który niepotrzebnie zwiększa cenę i tak drogiego surowca. Można to wnioskować porównując cenę wywoławczą takiego samego sortymentu wystawionego w tym samym czasie przez Nadleśnictwo Prószków (RDLP Katowice), gdzie cena wywoławcza ?loco las" wyniosła tylko 178 zł. Przedsiębiorcy pytają, po co surowiec wywozi się do składnic, czy nie lepiej sprzedać go bezpośrednio z lasu? Przecież i tak trzeba zapłacić jeszcze za transport do bramy zakładu.
- W przypadku drewna sklejkowego bardzo ważne jest, aby zainteresowany dokonał oględzin surowca osobiście. Na składnicy jest to możliwe codziennie od poniedziałku do piątku - tłumaczy Jan Borsuk, kierownik Zespołu Składnic LP w Podborsku. - Drewno na placu składnicy ułożone jest w sposób umożliwiający swobodny dostęp w celu obejrzenia i pomiaru, a także klasyfikacji przydatności potencjalnemu nabywcy.
Sprzedaż drewna okrągłego nie jest głównym zadaniem składnic. Statutową działalnością Zespołu Składnic w Białogardzie jest konserwacja drewna i jego spedycja do odbiorców, a także przerób sortymentów średniowymiarowych iglastych. Ale poszczególne składnice, jak ta w Podborsku, dysponują także własnym zapleczem technicznym, które pozwala na przecieranie kłód, produkcję tarcicy, a nawet produktów o wyższej wartości dodanej.
Zespół Składnic LP w Białogardzie prowadzi nawet swój sklep internetowy, w którym sprzedaje altanki, budy dla psów, donice, czy huśtawki ogrodowe własnej produkcji.
Składnice zajmujące się przerobem drewna zakupują dłużyce i kłody od Lasów Państwowych, ale czy powinny odsprzedawać je w formie nieprzetworzonej, korzystając przy tym z narzędzi, jakim jest np. portal e-drewno? - pytają nasi czytelnicy.
Regulamin systemowej aukcji internetowej w aplikacji e-drewno zaznacza, że oferentem na aukcjach są jednostki organizacyjne LP. W § 1 pkt 8 precyzuje, że jednostkami organizacyjnymi LP są regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo oraz zakład Lasów Państwowych. Zgodnie z zarządzeniem nr 21 dyrektora generalnego LP z 29 kwietnia br. zakładami o zasięgu regionalnym są Zespoły Składnic LP w Ostrowie Wielkopolskim, Stargardzie Szczecińskim, Białogardzie, Miastku i Siedlcach. Mają one zatem prawo korzystać z portalu e-drewno jako platformy sprzedaży zakupionego wcześniej drewna. Tyle od strony prawno-formalnej. Natomiast nadal rozwiązanie takie budzi wątpliwości ze względu na bezsensowne wożenie drewna z miejsca na miejsce i w ten sposób zwiększanie jego ceny. Tym bardziej że obecnie drewna brakuje na rynku i wielu przedsiębiorców ma spore braki w podaży surowca na drugie półrocze. Będą zatem zmuszeni dokupować je wszędzie, gdzie to możliwe: u pośredników, importerów oraz właśnie na składnicach LP.