Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55791)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Rosyjscy inwestorzy w polskiej chemii. Jest się czego bać?


Rosyjscy inwestorzy w polskiej chemii. Jest się czego bać?
2012-11-08

Polskie państwo powinno jak najszybciej uporządkować legislację i procedury, aby nie wpadać w panikę jak przy Akronie - mówi portalowi wnp.pl Janusz Wiśniewski, ekspert rynku chemicznego

Czy powinniśmy zmienić podejście do rosyjskiego biznesu?

- Po pierwsze powinniśmy sami poprawić jakość prawa. Brak wprowadzanych rozsądnie norm i przepisów ( np. słynnego już podatku od kopalin) odstrasza poważnych inwestorów, a państwo pozbawia się zdolności regulacyjnych przez co kurczowo trzyma się ono roli właścicielskiej hamując rozwój gospodarki - mówi Janusz Wiśniewski.

Ostatnio resort skarbu wystraszył się, że Akron przejmie Grupę Tarnów. Skąd te obawy?

- Rosjanie są specyficznym partnerem dla sektora chemicznego. Nie liderują w technologiach, innowacjach czy ochronie środowiska, ale maja ogromne zasoby tanich surowców energetycznych i należy to wykorzystać. Wspomniany Akron, przy polskich cenach gazu i swoich wskaźnikach jego zużycia na amoniak, byłby zdecydowanym outsiderem kosztowym na polskim rynku, ale gdyby zechciał swój gaz swapować dla wspólnej z polskim partnerem produkcji amoniaku dla nawozów, to taki projekt przyniósłby korzyści obu stronom ? uważa nasz rozmówca.

Gdzie w chemii mogliby jeszcze zaistnieć Rosjanie? Ekspert wskazuje, że Rosjanie byliby też wdzięcznymi partnerami dla chemicznej energetyki przemysłowej i to we wersji zarówno gazowej jak i węglowej tam, gdzie to opłacalne. Trudno logicznie zaakceptować przebranżawianie Puław w firmę energetyczną i drenowanie jej ze środków potrzebnych na rozwój podstawowej działalności statutowej.

Co może nakazać zmianę podejścia Polski do firm z Rosji? - Choćby pełnoprawne członkostwo Rosji w WTO. Nakazuje ono na nowo spojrzeć na długofalowe partnerstwo biznesowe. Tak aby wielkotonażowa produkcja chemiczna za naszą wschodnią granicą nie skłaniała do zamykania europejskich fabryk, bo przewagi konkurencyjne krajów Środkowego Wschodu i tak są wystarczającym zagrożeniem dla utrzymania produkcji chemicznej w Europie - mówi Janusz Wiśniewski.



Źródło: chemia.wnp.pl/rosyjscy-inwestorzy-w-polskiej-chemii-jest-sie-czego-bac,182943_1_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

EVZjOFFcBaFlhvoXuJY
y63Ewm <a href="http://rnghamgkhsoz.com/">rnghamgkhsoz</a>, [url=http://redqkkfmclwl.com/]redqkkfmclwl[/url], [link=http://kgiewkyypuzq.com/]kgiewkyypuzq[/link], http://
gTewUhQHWkT 2013-04-02 13:08:32
ijid8cHKez
Superbly ilnlimnatiug data here, thanks!
SaayZ8z1Rc 2013-09-23 00:19:25


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl