Producenci stali zaniepokojeni nagłym wzrostem cen surowców
2010-05-10
Dyrektor Generalny Światowego Stowarzyszenia Stali (World Steel Association) Ian Christmas wyraził na piątkowym spotkaniu komitetu stalowego OECD zaniepokojenie branży ostatnimi zmianami cen rudy i węgla koksowego. W jego ocenie zjawisko to może mieć bardzo negatywny wpływ na firmy stalowe.
W swoim oświadczeniu Christmas stwierdził, że konieczne są długoterminowe relacje między przedsiębiorstwami wydobywczymi, producentami stali i jej użytkownikami oraz uznanie wzajemnej zależności tych podmiotów. W jego ocenie ostatnie wydarzenia na rynku rudy żelaza i węgla koksowego są złamaniem tych relacji. Ich odbudowa jest w interesie wszystkich stron rynku stali.
Christmas wskazał trzy główne problemy, z którymi borykają się obecnie producenci stali. Pierwszy to bezprecedensowy wzrost cen rudy i węgla koksowego w ostatnich miesiącach, który zagraża marżom producentów stali i ich klientom. Zjawisko to prowadzi jego zdaniem do zwiększenia presji inflacyjnej ze względu na to, że stal gra w gospodarce kluczową rolę.
Niepokój producentów budzi również jednostronne zastąpienie rocznych kontraktów na dostawy surowców kontraktami trzymiesięcznymi przez najważniejsze spółki górnicze, co zdaniem Christmasa wpłynie negatywnie na cały rynek stali.
Ostatni problem to zdominowanie rynku surowców przez trzy firmy górnicze: Vale, Rio Tinto oraz BHP Billiton. Christmas wezwał organy zajmujące się ochroną konkurencji, by blokowały dalszą konsolidację na tym rynku. W jego ocenie organy te powinny również rozważyć, czy obecny kształt rynku jest w interesie społeczeństwa.
Światowe Stowarzyszenie Stali ma 180 członków w tym 19 z 20 największych producentów na świecie. Członkowie stowarzyszenia produkują łącznie 85 proc. światowej stali.