Potencjał metanu w Polsce nie jest aż tak duży
2010-04-28
Mimo tego, że nasza spółka rocznie pozyskuje ponad 100 mln metrów sześć metanu to nastawienie się na samodzielną produkcje tego gazu nie jest wcale łatwe i na razie nie można mówić o jakiś spektakularnych sukcesach w tej sprawie - uważa Kazimierz Gatnar, dyrektor Zespołu Zarządzania Energetyką w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Jak zaznacza skoro mamy już do czynienia z metanem dobrze byłoby go w jakiś sposób zagospodarować. Z naszego punktu wiedzenia oczywiście lepiej byłoby gdyby go w ogóle nie było, bo zwiększa on koszt wydobycia. Skoro jednak już jest a najważniejsze to zabezpieczenie pracujących pod ziemią górników musimy go usuwać - mówi Gatnar
Jak zauważa Gatnar, proces pozyskania metanu nie jest łatwy ze względu na małą szczelinowatość polskich węgli i niską przepuszczalność tzw. matrycy. W praktyce wiec trzeba dużej liczby otworów aby ściągnąć metan ze stosunkowo niewielkiego obszaru. W pracach wierci się otwory o długości najczęściej 60-80 metrów i średnicy 65 mmm.
- Wydobycie metanu jest obecnie powiązane z eksploatacją węgla. Jako takich złóż metanu nie mamy. Można wręcz stwierdzić, że ilość pozyskiwanego metanu zależy od natężenia robót przygotowawczych i wydobycia - dodaje nasz rozmówca.
Na razie JSW pozyskuje ponad 130 mln m3 metanu rocznie. Większość gazu spalana jest w silnikach gazowych i służy do wytwarzania ciepła i energii.