Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17225
Firm w katalogu: 3555

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4680)
(55878)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Polskim biopaliwom grozi legislacyjny paraliż


Polskim biopaliwom grozi legislacyjny paraliż
2010-08-30

Przedstawiciele organizacji branżowych i firm z sektora paliwowego ostrzegają - polski rynek biopaliw zmierza w kierunku przepaści. Tymczasem Ministerstwo Gospodarki trwa przy swoich pomysłach, które w opinii ekspertów kolidują z unijnymi dyrektywami i grożą sparaliżowaniem tego sektora rynku. Na finiszu są prace nad poważnymi zmianami w regulacjach prawnych, od których zależy przyszłość sektora.

W pierwszej połowie sierpnia Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło proces konsultacyjny w sprawie nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zdaniem organizacji branżowych projekt założeń do nowelizowanej ustawy znacząco odbiegał od podobnych przepisów unijnych i nie podążał za zmianami, jakie mają miejsce na europejskim i światowym rynku biopaliw. Stąd ogromna ilość uwag i wniosków o zmiany w proponowanych zapisach. Niestety, zdecydowana większość z nich została przez resort odrzucona. W efekcie pod obrady rządu trafi projekt w stanie niewiele zmienionym w stosunku do pierwotnych założeń.

- Wszelkie nasze argumenty są przez Ministerstwo Gospodarki oddalane. W wielu przypadkach resort nie przychyla się do propozycji popieranych nie tylko przez nas, ale i inne organizacje branżowe - mówi nam Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Sztandarowym przykładem jest kwestia biopaliw powstających na bazie procesów współuwodornienia, które popierane są nie tylko przez spółki z sektora paliwowego, ale także branżę motoryzacyjną.
Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że ministerstwo nie chce wycofać się z pomysłu wprowadzenia trzyletniego okresu kontraktacji biokomponentów do produkcji paliw, choć po namyśle zwróciły się o to środowiska rolnicze, które z tym pomysłem wystąpiły, a które uznały, że zmiana ta niekorzystnie wpłynie na ich pozycję negocjacyjną w stosunku do odbiorców biokomponentów.

- Niestety takich przykładów jest więcej. Ministerstwo trzyma się swojej wersji, choć nawet niezależni eksperci wskazują, że dyrektywy unijne zmierzają w zupełnie innym kierunku. W efekcie grozi nam, że Komisja Europejska nie zaakceptuje naszego projektu i cały proces legislacyjny trzeba będzie przechodzić od początku - przestrzega nasz rozmówca.

Tak jest w przypadku zapisów mówiących o wprowadzeniu do obrotu paliwa B7 i E10. Polski projekt przewiduje potraktowanie sprawy rozszerzająco i objęcie zapisami także paliwa B10, które co prawda w unijnych przepisach figuruje, ale w przypadku którego nie ma póki co żadnych norm jakościowych. - Jego zamieszczenie w projekcie sprawia, że Komisja Europejska będzie musiała przeprowadzić długotrwałą procedurę weryfikacyjną, która znacząco opóźni moment wejścia w życie nowelizacji. Ta z kolei potrzebna jest jak najszybciej, bowiem bez B7 koncerny w przyszłym roku nie będą w stanie zrealizować wymogu NCW - zauważa Leszek Wieciech. I dodaje: - Gdyby prace nad projektem rozpoczęły się znacznie wcześniej, byłby na to czas. W tej chwili liczy się już niemal każdy tydzień bowiem kary jakie grożą firmom za niezrealizowanie NCW są ogromne.

Jedynym pozytywem wydaje się wstrzymanie się przez Ministerstwo z zatwierdzeniem nowego rozporządzenia określającego progi NCW na lata 2011-2016. - Apelowaliśmy do Ministerstwa o wstrzymanie prac nad tym projektem, do którego również mamy zastrzeżenia i skupienie się póki co nad kwestią nowelizacji ustawy. Wydaje się, że przynajmniej ten cel udało nam się osiągnąć - mówi dyrektor generalny POPiHN.



Źródło: nafta.wnp.pl/polskim-biopaliwom-grozi-legislacyjny-paraliz,117978_1_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl