Polskie klocki z tworzyw sztucznych
2011-11-18
Cobi, polski producent klocków z tworzywa sztucznego, coraz śmielej walczy o udziały w rynku zabawek. Z niewielkiej firmy wyrósł na drugiego pod względem sprzedaży producenta klocków w Europie, a trzeciego na świecie. Na kilku rynkach jest bezkonkurencyjny, a o klientów walczy nawet w ojczyźnie popularnych produktów Lego. Duńczycy bowiem równie chętnie wybierają tańsze, kompatybilne z Lego klocki z Polski.
Nazwa Cobi została wymyślona przypadkiem, w sumie nic nie znaczy, dobrze brzmi w obcych językach. Dziś znana jest setkom tysięcy dzieci w ponad 40 krajach. One wiedzą najlepiej: to producent klocków, które bez trudu udaje się łączyć z klockami duńskiego koncernu Lego. Do tego ? co ważne dla ich rodziców ? są dwukrotnie tańsze. Te niewielkie zabawki powstają w Mielcu, zaś główna siedziba firmy mieści się niedaleko Warszawy.
Właściciel marki Cobi Robert Podleś swoją firmę zaczynał od produkcji puzzli, jeszcze w czasach PRL-u. Później przyszła gra planszowa i pierwsza reklama w telewizji. Choć wyemitowana została zaledwie pięć razy, to wpłynęła na ogromne zainteresowanie klientów. Fabryka nie nadążała z produkcją. W sumie sprzedano wówczas ponad 100 tys. zestawów puzzli. Dzięki wysokiej rentowności firma zyskała pieniądze na produkcję klocków. I tak to się właśnie zaczęło? Dziś Cobi to firma zatrudniająca ponad 300 osób, a jej obroty sięgają powyżej 70 mln złotych rocznie.
Dreamlinerem na Grunwald
Łudząco podobne do Lego klocki Cobi produkowane są od 1992 roku. Dziś w ofercie firmy jest kilka tysięcy zabawek. Na rynku znajdziemy aż 9 różnych linii klocków. Firma wykupiła ponadto licencje na wykorzystanie w projektach swoich kolekcji takich marek jak Jeep, Boeing z najnowszym samolotem Dreamliner czy niektórych zespołów F1, np. Renault czy McLaren Mercedes.
- Te licencje potwierdzają dobrą pozycję klocków Cobi w Polsce i na świecie. To naprawdę niezwykłe osiągnięcie, ponieważ produkcja klocków konstrukcyjnych to połączenie przemysłu precyzyjnego z obróbką tworzyw sztucznych. Na rynku światowym jest niewiele firm, które oferują klocki konstrukcyjne tak dobrej jakości ? szczyci się Robert Podleś.