Orlen stawia na łupki i ropę z Lubelszczyzny
2010-06-21
Orlen na poważnie zamierza zaangażować się w poszukiwania a następnie eksploatację złóż gazu łupkowego w Polsce. Koncern szuka już potencjalnych partnerów do tego przedsięwzięcia.
- Jako że projekty tego typu są kosztowne, staramy się pozyskać do tych inwestycji doświadczonych partnerów, z którymi będziemy mogli podzielić się zarówno kosztami, jak i przyszłymi zyskami. Współpraca zmniejsza bowiem i rozkłada na poszczególne firmy, towarzyszące tego typu projektom ryzyko. Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma potencjalnymi partnerami posiadającymi technologię i know-how w tej dziedzinie - poinformowała nas Beata Karpińska z biura prasowego Orlenu.
Według naszej rozmówczyni przykładowy koszt zwykłego odwiertu pionowego to 25- 30 mln zł. Tego typu odwiertów trzeba będzie przeprowadzić dziesiątki, jeśli nie setki. Skala potrzebnych inwestycji jest więc ogromna i niemożliwa do udźwignięcia przez płocki koncern.
Orlen liczy, że pewne informacje co do wielkości i potencjału złóż uda się zabrać w ciągu najbliższych 3-4 lat. Wówczas ich eksploatacja mogłaby się rozpocząć w okolicach 2018 roku. - Prowadzone przez naszą firmę prace poszukiwawcze obejmują analizy istniejących już informacji geologicznych i geofizycznych oraz pozyskanie nowych danych sejsmicznych. W wyniku przeprowadzonych prac możliwe będzie wytypowanie najbardziej perspektywicznych obszarów, które zostaną w dalszym etapie rozpoznane metodami wiertniczymi. Na wyniki pierwszych wierceń będzie trzeba poczekać około 3-4 lata. Jeśli potwierdzą się nasze założenia, wówczas za 8-10 lat będziemy mogli rozpocząć eksploatację gazu z łupków na skalę przemysłową - twierdzi Beata Karpińska.
Oprócz gazu łupkowego Orlen szuka na Lubelszczyźnie także ropy. - Obecnie trwa pozyskanie nowych danych sejsmicznych 2D na wyinterpretowanych już obiektach. W przypadku pozytywnej weryfikacji pierwsze wiercenia ruszą w 2011 roku - powiedziała nam w lutym Beata Karpińska.
Prace poszukiwawcze mające na celu odkrycie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na lubelszczyźnie są prowadzone przez PKN Orlen od 2008 roku. Obszar pięciu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych przyznanych koncernowi przez Ministra Środowiska w tym regionie obejmuje obszar około 5000 km2.
Od czerwca 2009 roku PKN wspólnie z PGNiG realizuje także projekt poszukiwawczo-rozpoznawczy w północno zachodniej Polsce. Ma on na celu rozpoznanie i przyszłe zagospodarowanie przemysłowego nagromadzenia węglowodorów na obiekcie Sieraków.
We współpracy z partnerem z Kuwejtu Orlen prowadzi również poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W sierpniu 2009 roku partnerzy uzyskali kolejną koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczą w tym samym regionie.