Mniej biopaliw, mniej gazów cieplarnianych
2015-04-20

Komisja środowiska europarlamentu przegłosowała we wtorek porozumienie w sprawie biopaliw. Będzie mniej upraw roślin przeznaczonych na biopaliwa, a więcej wykorzystanych dostępnych już surowców.
Uprawy roślin przeznaczonych na biopaliwa - które miały wpływać na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - ostatecznie przyczyniają się do jej wzrostu. Dlatego Unia Europejska postanowiła zmienić nieco model pozyskiwania paliw alternatywnych i postawić na produkcję ich na przykład z odpadów, czy wodorostów.
We wtorek, 13 kwietnia posłowie parlamentu UE porozumieli się w tej sprawie. Wynegocjowano przez europosłów i przedstawicieli państw członkowskich, że udział biopaliw nie powinien przekraczać poziomu 7 procent ostatecznego zużycia energii w transporcie do 2020 r.
Dla zaawansowanych biopaliw, na przykład pochodzą z niektórych rodzajów odpadów i pozostałości oraz nowych źródeł, takich jak wodorosty, państwa członkowskie UE będą musiały określić cele krajowe nie później niż 18 miesięcy po wejściu w życie tej dyrektywy.