Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55791)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Metale towarzyszące - strategiczne surowce przyszłości


Metale towarzyszące - strategiczne surowce przyszłości
2010-10-22

W związku z dynamicznym rozwojem zaawansowanych technologii w przemyśle elektronicznym, informatycznym i motoryzacyjnym priorytetem staje się zapewnienie odpowiedniego dostępu do metali towarzyszących szczególnie w sytuacji, gdy rośnie monopol Chin na dostawę niektórych metali.
- Na rynku metali nieżelaznych w centrum zainteresowania pozostają metale podstawowe, takie jak miedź, cynk, aluminium ? mówi Andrzej Chmielarz, dyrektor ds. naukowych Instytutu Metali Nieżelaznych. - Metale towarzyszące stanowią jedynie margines zainteresowania, my zaś staramy się postawić je na pierwszym planie. Naszym zdaniem metale towarzyszące determinują rozwój cywilizacyjny i gospodarczy.

Jak podkreśla A.Chmielarz metale towarzyszące można bez wątpienia nazwać metalami krytycznymi, strategicznymi. I choć trudno wskazać jeden metal najbardziej potrzebny w gospodarce i zagrożony największym deficytem (jest ich sporo, m.in. ind, lit, metale szlachetne), to są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego tempa rozwoju cywilizacyjnego.

Dlatego też należy zwrócić uwagę na zagrożenia związane m.in. z zaopatrzeniem (np. kraje bogate w surowce mogą ograniczać dostawy) czy innymi czynnikami hamującymi dostęp do złóż minerałów. Należy wzmóc działania, aby kraje Unii Europejskiej uzyskała odpowiedni dostęp do tych surowców, a przemysł europejski zdywersyfikował źródła dostaw. Tym bardziej, że Chiny zmonopolizowały produkcję niektórych metali, zwłaszcza metali ziem rzadkich ? Europa w ponad 90 proc. uzależniona jest w tym zakresie od dostaw z Azji.

Metale towarzyszące znajdują coraz większe zastosowanie w elektronice. Jak podkreśla Włodzimierz Strupiński z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych metale te są wykorzystywane m.in w nanoelektronice (krystalizacja nanorurek węglowych odbywa się na kropelkach niklu albo wolframu, które służą jako zarodki).

Zdaniem Mariusza Walkowiaka z poznańskiego oddziału Instytutu Metali Nieżelaznych w niedalekiej przyszłości czeka nas rewolucja elektryczna, czyli zastępowanie pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi przez pojazdy elektryczne, wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe. Osiągnięciu przełomu w nowych technologiach wydajnych chemicznie źródeł prądu sprzyjają zarówno rosnące ceny ropy i coraz większa świadomość ekologiczna, jak i sukces istniejących aut hybrydowych oraz rosnący poziom inwestycji we wspomniane technologie w Japonii i Korei. Napęd litowo-jonowy ma wiele zalet: dużo prostszą budowę akumulatora, niski poziom hałasu i emisji zanieczyszczeń, a także możliwość odzysku energii w momencie hamowania.



Źródło: hutnictwo.wnp.pl/metale-towarzyszace-strategiczne-surowce-przyszlosci,123090_1_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl