Komisja Europejska przyjęła wytyczne dla wdrażania przepisów dotyczących biopaliw
2010-06-11
Komisja Europejska poinformowała dziś, że planuje zachęcić przemysł, władze państwowe i organizacje pozarządowe do ustanawiania nowych systemów certyfikowania wszelkiego rodzaju biopaliw, w tym także pochodzących spoza UE.
Ma to umożliwić wprowadzenie w życie obowiązujących w UE nowych wymogów. W efekcie, biopaliwo powinno przynosić znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Warunkiem jest to, że biopaliwa nie mogą być pozyskiwane z roślin rosnących w lasach, na bagnach i w obszarach ochrony przyrody.
Na przyjęty dziś przez KE pakiet składają się dwa komunikaty oraz decyzja, mające ułatwić państwom członkowskim i przedsiębiorstwom zainteresowanej branży wdrażanie dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, która wejdzie w w życie już w grudniu br. Główny nacisk położono na kryteria zrównoważonego rozwoju, jakie muszą spełniać biopaliwa, a także na sposoby zagwarantowania, by stosowane były tylko rzeczywiście zrównoważone ekologicznie biopaliwa.
Na mocy dyrektywy w sprawie OZE z 2009 r., ustalono 20 proc. docelowy udział energii z tych źródeł w stosunku do całkowitego zużycia energii, który ma zostać osiągnięty do 2020 r., przypomina KE. Ponadto, w odniesieniu do sektora transportu, wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do osiągnięcia jednego poziomu 10 proc. udziału energii z OZE. Niezbędne jest więc zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju przy produkcji i stosowaniu biopaliw. Do źródeł odnawialnych zalicza się: biomasę stałą, wiatr, energię słoneczną i wodną oraz biopaliwa.
- Zaproponowany przez nas system certyfikacji przewiduje najbardziej rygorystyczne normy na świecie. - zapowiada Günther Oettinger, komisarz UE ds. energii - Ma to zapewnić spełnianie przez biopaliwa najwyższych standardów w sferze ochrony środowiska.
Jeśli chodzi o realizację celów wytyczonych w dyrektywie, uznane mogą być wyłącznie biopaliwa spełniające unijne kryteria zrównoważonego rozwoju.