Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17225
Firm w katalogu: 3555

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4680)
(55878)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Huśtawka cenowa na rynkach naftowych i walutowych


Huśtawka cenowa na rynkach naftowych i walutowych
2010-10-22

Jak w kalejdoskopie zmieniały się w ostatnich dniach ceny ropy naftowej na światowych giełdach - na przemian obserwowaliśmy silne wzrosty i spadki. Cały czas jednak obowiązuje przedział 80-85 USD za baryłkę. Waha się również kurs złotówki w stosunku do dolara. Przyszły tydzień wielkich zmian sytuacji raczej nie przyniesie.
W poniedziałek rano na giełdzie w Londynie cena ropy naftowej rozpoczęła dzień z poziomu 82,52 USD, by potem wzrosnąć do ponad 84. We wtorek był spadek w dół o ponad 3 dolary, w środę znów zwyżka, a w czwartek - korekta spadkowa. W piątkowe przedpołudnie handluje się za nieco ponad 82 USD. W Europie Zachodniej na hurtowym rynku paliw gotowych w skali tygodnia benzyny gotowe potaniały o 3 proc., a oleje napędowe o ok. 2 proc. Przed tygodniem za dolara zapłacić trzeba było jeszcze tylko ok. 2,78, natomiast momentami w ciągu mijającego tygodnia aż ok. 2,87.

Będzie więcej dolarów?
Ostatnie ruchy cen ropy tłumaczyć należy przede wszystkim tym, co dzieje się na rynkach powiązanych, zwłascza walutowym. Kurs dolara amerykańskiego jest bardzo często odwrotnie powiązany z wyceną "czarnego surowca", tzn. gdy jedno tanieje, to drugie drożeje i na odwrót. W ostatnich dniach ta zależność też obowiązuje. Czemu z kolei waha się dolar? Jest to pochodna zmiennych nastrojów wśród uczestników rynku. Część z nich wierzy, że amerykańskie władze monetarne będą sięgać po kolejne instrumenty służące stymulowaniu wzrostu gospodarczego - nazywa się to kolokwialnie "drukowaniem dodatkowych pieniędzy". Z tymi "nowymi" dolarami coś trzeba będzie zrobić, gdzieś je zainwestować, np. w aktywa naftowe. Są też jednak gracze, którzy uważają, że wcale tak być nie musi, a oczekiwanie na kolejną turę działań pobudzających to naiwność. Ta strona we wtorek dostała jeszcze dodatkowy argument za uspokojeniem cenowym w postaci pierwszej od kilku lat podwyżki stóp procentowych w Chinach. Być może nie zmniejszy to radykalnie tempa rozwoju ekonomicznego w tym państwie, ale może nieco stłumić jego popyt na energię w dłuższej perspektywie czasowej. W zależności od tego, która orientacja w danym dniu jest bardziej aktywna, tak idzie rynek.

Najbliższe posiedzenie Fed - czyli władz pieniężnych w USA - na początku listopada, to, czy podejmie on decyzje i jakiego rodzaju, będzie na pewno w stanie tchnąć silniejszy impuls w rynek. Do tego czasu nadal na rynku dominować może zmienność - tak jak w poprzednich dniach. Zupełnie osobną kwestią pozostaje, jakie będą długoterminowe skutki łagodzenia polityki monetarnej i czy kiedyś nie odbije się to wszystkim przysłowiową czkawką. Na razie jednak gracze giełdowi tym się specjalnie nie zajmują.

Więcej na ...



Źródło: nafta.wnp.pl/hustawka-cenowa-na-rynkach-naftowych-i-walutowych,123110_1_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl