Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55799)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Gaz łupkowy: ważne, by przejść od poszukiwań do wydobycia


Gaz łupkowy: ważne, by przejść od poszukiwań do wydobycia
2010-06-14

Eksperci przewidują, że pełny rozruch wydobycia gazu łupkowego na skalę przemysłową może trwać nawet 15 lat. Bardziej optymistyczne szacunki przewidują, że wydobywać będzie można już za 8 lat - mówi dr Robert Zajdler, ekspert energetyczny w Instytucie Sobieskiego.

Ile Polska ma gazu łupkowego?

- Optymistyczne szacunki mówią o potencjale rzędu nawet 3 bln m3, przyjmuje się jednak, że potencjał możliwy do ewentualnego wykorzystania to około 1,3 bln m3

Czy wydobycie gazu łupkowego jest opłacalne?

- Pozyskiwanie gazu ze złóż łupkowych jest niewątpliwie droższe dziś niż wydobycie go ze złóż tradycyjnych, jednak jak każda technologia wraz z rozwojem staje się tańsza. Tak może być i w tym przypadku.

Czy muszą go wydobywać amerykańskie firmy? Nie można tego oddać polskim firmom?

- Przede wszystkim nie mamy technologii wydobycia. Amerykanie wydobywają u siebie na masową skalę gaz ze złóż łupkowych. Ich doświadczenia są nieocenione. O kapitale nie wspomnę.

Czy tanie oddanie złóż zagranicznym firmom nie jest skandalem?

- Oddanie to złe sformułowanie. Firmy dostały koncesje na razie na poszukiwania. Sposób opodatkowania takiego biznesu to już zadanie rządu. Na razie firmy płacą podatki wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej i wnoszą opłaty koncesyjne za koncesje na poszukiwanie. Można za to usłyszeć ze strony biznesu argument, że poszukiwania złóż są ryzykowne i drogie. Te racje trzeba wyważyć.

Jak wydobycie gazu łupkowego wpływa na środowisko?

- Jest to metoda bardziej inwazyjna niż wydobycie gazu ze źródeł tradycyjnych. Oprócz odwiertów pionowych robi się poziome a na dodatek wtłacza wodę oraz inne roztwory pod ciśnieniem w skały. Tą uciążliwość dla środowiska naturalnego można zawsze próbować kompensować poprzez zobowiązywanie firm wydobywczych do ochrony środowiska naturalnego w innych miejscach, czy też w innym porównywalnym do wyrządzanych szkód zakresie.

Kiedy możliwe jest uruchomienie wydobycia gazu łupkowego w Polsce?

- W tej chwili firmy amerykańskie i polskie mają koncesję na poszukiwania, na podstawie których będą prowadzić badania i dokumentowanie ewentualnych złóż przez około 4 - 5 lat. Koncesje na wydobycie dopiero dostaną, gdy złoża zostaną odnalezione i udokumentowane oraz po spełnieniu innych warunków koncesyjnych. Eksperci przewidują, że pełny rozruch wydobycia na skalę przemysłową może trwać nawet 15 lat. Bardziej optymistyczne szacunki przewidują, że wydobywać będzie można już za 8 lat.

Co jest najważniejsze by gaz łupkowy liczył się na rynku?

- Przede wszystkim ważne jest jak najszybsze przejście od poszukiwania do wydobycia. Ponadto konieczne będzie uzupełnienie sieci gazowej w punkty dostępu tak by była możliwość przesyłu gazu w wielu kierunkach, najprawdopodobniej będzie trzeba też zwiększyć przepustowość niektórych rurociągów. Ważne by zostały też określone warunki podatkowe i dotyczące ochrony środowiska naturalnego, które w odpowiedni sposób wyważą interes publiczny i interes przedsiębiorstw wydobywczych.

Więcej na...



Źródło: gazownictwo.wnp.pl/pgnig-w-lipcu-poznamy-jakosc-zloz-gazu-niekonwencjonalnego,112311_1_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl