Fiasko prywatyzacji chemii - ale będzie łatwiej w przyszłości
2010-05-17
Mimo, że proces prywatyzacji zakończył się fiaskiem, to dzięki poczynionym przygotowaniom, spółki będzie łatwiej sprywatyzować w przyszłości - uważa wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
Nafta Polska zakończyła sprzedaż zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie bez rozstrzygnięcia. Proponowane warunki przez oferentów okazały się zbyt mało atrakcyjne, aby sprywatyzować obie chemiczne firmy. Po 11 miesiącach obie firmy pozostają w rękach skarbu państwa.
- Nie oznacza to jednak, że czas został zmarnowany. Kolejny proces prywatyzacji będzie mógł się odbyć w znacznie szybszym tempie. Powód to dogłębne przygotowanie się firm do prywatyzacji. Powstało wiele dokumentów, które w ewentualnym nowym procesie prywatyzacyjnym będzie trzeba tylko uaktualnić a nie przygotować na nowo ? mówi nam wiceminister Leszkiewicz.
Jest to o tyle ważne, że resort skarbu nie zamierza zrezygnować z prywatyzacji zakładów wielkiej syntezy chemicznej. Obecnie rozpoczęła się prywatyzacja Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy.