Czy w Polsce nie inwestuje się w wytwarzanie energii?
2011-10-20
Jednym z wątków dyskusji podczas panelu o inwestycjach energetycznych była kwestia przyczyn stojących za brakiem nowych projektów. Uczestnicy panelu nie do końca podzielili pogląd, że sytuacja w tym zakresie jest bardzo zła.
- Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że w polskiej energetyce się obecnie nie inwestuje. Inwestowanie to nie tylko fizyczne przekazanie pieniędzy, ale również uruchomienie procesów. W tej chwili jesteśmy na końcowym etapie procesu przygotowawczego i za kilka miesięcy mamy nadzieję wybrać wykonawcę nowego bloku. Musimy pamiętać, że takie inwestycje nie dzieją się z dnia na dzień, kilka lat zajmuje przygotowanie inwestycji, kolejnych kilka zajmuje jej realizacja. Takie są niestety realia rynkowe - mówił Maciej Owczarek, prezes zarządu Enea SA. Jego zdaniem inwestycji takich jest obecnie w Polsce kilka na różnym poziomie zaawansowania.
- Inna sytuacja jest w przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii, gdzie dopiero od kilku miesięcy nowe prawo energetyczne stworzyło podstawy do inwestowania. Pamiętajmy też o setkach milionów złotych, które dopiero od niedawna są kierowane w inwestycje w sieci przesyłowe i dystrybucyjne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemy energetycznego. Podsumowując, byłbym umiarkowanym optymistą w zakresie zaawansowania inwestycji energetycznych. Bardziej niepokoiłbym się stagnacją w zakresie energetyki nuklearnej - zakończył prezes Enei.
Nieco bardziej sceptyczny był w tym względzie prezes GDF Suez Energia Polska SA Grzegorz Górski. Przypomniał on, że proces przygotowawczy takiej inwestycji trwa pięć lat i wiele w tym czasie może się wydarzyć. - Oczywiście nie oznacza to, że nie będą powstawały nowe moce wytwórcze, choć mamy do czynienia z niepewnościami, które mają realny wpływ na podejmowanie decyzji o budowie. Najpoważniejszą z nich jest moim zdaniem kwestia CO2 - podkreślił.
Według niego paradoksalnie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której przyznanie nam derogacji opóźnia procesy inwestycyjne. - Gdybyśmy tych derogacji nie wywalczyli to procesy inwestycyjne już by się toczyły, gdyż wszystko byłoby jasne. Tymczasem fakt, że mamy derogacje tylko nie wiemy jeszcze jakie powoduje, że wszystkie projekty zostały zawieszone do czasu decyzji Komisji Europejskiej, która może zapaść w drugiej połowie przyszłego roku. Jesteśmy przygotowani do podjęcia określonych decyzji, ale czekamy do uzyskania pełnej jasności w tej sprawie. Jeśli bowiem okaże się, że derogacje przypadną blokom już istniejącym to budowa nowych przestanie być opłacalna w perspektywie kilku najbliższych lat. Taki scenariusz jest skrajnie niekorzystny aczkolwiek wcale nie niemożliwy - powiedział Górski.
W tej sprawie wypowiedział się również Dariusz Niemiec, dyrektor Departamentu Operatora Rynku i Obsługi Handlu w Tauron Polska Energia SA. - Prawda zapewne jak zwykle leży pośrodku, choć osobiście bardziej skłaniam się ku zdaniu, że niepewności mocno wpływają na procesy inwestycyjne w branży. Na pewno nie jest jednak tak, że nic się w tym zakresie nie dzieje. Wiele projektów, także w naszej grupie, jest w trakcie budowy, choć nie są to może duże inwestycje. Szereg projektów jest także w fazie przygotowawczej - powiedział.
Według niego musimy jednak pamiętać, że polityka Unii Europejskiej zmierza jednoznacznie w kierunku czystych źródeł energii. - Oczywistym jest, że polska energetyka nie będzie w stanie funkcjonować bez węgla, ale konieczne będzie wprowadzenie na większą skalę innego paliwa, którym będzie gaz. Także elektrownie jądrowe będą koniecznością dla zbilansowania polskiego systemu. Ogólny kierunek został więc wytyczony - powiedział.
Według niego istnieje jednak jeden poważny problem, którym jest nieprzystosowanie systemu przesyłowego gazu do wymogów energetyki systemowej. - Staramy się uświadamiać to operatorowi systemu gazowego, ale i my również staramy się brać pod uwagę szereg ograniczeń wynikających z systemu gazowego przy projektowaniu naszych inwestycji - podkreślił.
VIII Kongres Nowego Przemysłu, który rozpoczął się dzisiaj w Warszawie, należy do najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Dyskusje, prowadzone w ramach Kongresu, poświęcone są strategicznym zmianom zachodzącym w polskim sektorze energii, gazu i paliw. Zobacz więcej informacji z VIII Kongresu Nowego Przemysłu.