Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55791)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Ceny gazu - stabilny kurs


Ceny gazu - stabilny kurs
2010-10-28

Gazu zużywamy niewiele, bo jest dla nas za drogi. Ale cenowej rewolucji nie należy się spodziewać - rynek jest stabilny, a atutów w negocjacjach brak.
Ceny gazu ziemnego w Polsce nominalnie należą do najniższych w Unii Europejskiej. Szczególnie widoczne jest to w odniesieniu do odbiorców indywidualnych, którzy w Polsce za gaz płacą o 30 proc. mniej niż wynosi średnia unijna. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę zarobki w poszczególnych krajach, okazuje się, iż obywatele najbardziej rozwiniętych państw Europy (w ujęciu względnym) płacą za gaz dwa, trzy, a nawet cztery razy mniej niż Polacy.

Eurostat policzył, że w stosunku do siły nabywczej Polacy płacą za ten surowiec "prawie najwięcej" w całej Unii Europejskiej - wyprzedzają nas tylko Szwedzi. Tak wysoka stosunkowa cena gazu nie jest korzystna dla obywateli, biznesu i samych sprzedawców surowca. Dlaczego tak się dzieje?

Gaz idzie za ropą

Około 60 proc. zużywanego w naszym kraju gazu pochodzi z zagranicy, koszty importu mają więc decydujący wpływ na cenę gazu dla odbiorcy końcowego. Koszty te z kolei są uzależnione od ceny ropy naftowej na rynkach światowych, kursu dolara oraz kształtu formuł cenowych, za pomocą których wyznaczana jest cena gazu ziemnego kupowanego w ramach kontraktu jamalskiego.

Ostatnia z tych zmiennych uwarunkowana jest pozycją negocjacyjną, jaką Polska miała i ma w kontaktach z Rosją, a siła tej pozycji jest oczywiście wprost proporcjonalna do liczby alternatywnych opcji importu gazu do naszego kraju.

Reasumując, Polska kupuje gaz, płacąc za niego ceny rynkowe. Te zaś ustalane są w oparciu o ceny ropy. W najbardziej lapidarny sposób można napisać, że gdy ceny ropy rosną, wówczas rośnie cena gazu (dzieje się to zwykle z kilkumiesięcznym opóźnieniem). Podobnie jest w przypadku, gdy ceny ropy spadają. Po pewnym czasie na rynkach światowych spada i cena gazu. Jednak warto podkreślić, że Polska kupuje gaz w kontraktach długoterminowych. A to ma poważne implikacje. Po pierwsze możliwe zmiany są dużo mniejsze od wahań na rynku dostaw natychmiastowych. Po drugie, jak już wspominaliśmy, następują znaczne opóźnienia.

- Podwyżki cen gazu są spowodowane głównie bardzo dużym wzrostem notowań ropy naftowej - potwierdza Michał Szubski, prezes PGNiG-u. - Propozycja nowych cen za gaz sprzedawany klientom PGNiG-u jest kompromisem pomiędzy chęcią stworzenia maksymalnie korzystnej oferty skłaniającej obecnych i potencjalnych klientów do korzystania z gazu a uwarunkowaniami rynkowymi głównie w zakresie rynkowych cen gazu i kursów walutowych. Jesteśmy przedsiębiorstwem nastawionym na długoterminowy rozwój rynku gazu i w tym widzimy podstawowy element rozwoju PGNiG-u.

Więcej na ...



Źródło: gazownictwo.wnp.pl/ceny-gazu-stabilny-kurs,6640_2_0_0.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl