Ceny cukru są najniższe od roku
2010-05-04
Po wzrostach notowań cukru w pierwszej połowie kwietnia, druga jego połowa przyniosła kolejną tym roku, głęboką przecenę. W Nowym Jorku cukier surowy potaniał w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 17% do zaledwie 14,63 UScts/lb (~322 USD/t w kontrakcie terminowym z dostawą na maj br.). To najniższy poziom notowań od roku - informuje FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.
Podobnie zachowywały się także notowania cukru białego, który w Londynie stracił w ostatnich dwóch tygodniach także 17%, spadając do 445,1 USD/t (w kontrakcie terminowym z dostawą na sierpień br.).
Głównymi powodami dalszej przeceny są informacje pogodowe z Indii i poważne problemy z zadłużeniem w Grecji oraz sytuacja techniczna indeksów. Wpływ na poziom notowań miał także umacniający się dolar i bliski termin wygaśnięcia majowego kontraktu. Tegoroczne monsuny w Indiach mają przynieść normalne opady deszczu i nie powinna powtórzyć się sytuacja z ostatnich dwóch lat, kiedy tych opadów było albo za mało, albo za dużo.
Część analityków zauważa, że trzy ?niekorzystne" monsuny pod rząd występowały w historii sporadycznie, co tym bardziej przemawia za tym, że tegoroczna pogoda pozwoli na dobre zbiory.
Drastyczny spadek produkcji w Indiach w ostatnich dwóch latach spowodował wzmożony popyt na cukier z tego kraju, co było główną siłą napędową ubiegłorocznych wzrostów cen cukru na świecie. Z kolei poważne problemy finansowe Grecji sprawiają, że inwestorzy są bardziej ostrożni.
Przedstawiciel brazylijskiego koncernu Acucar Guarani przyznał, że średnie koszty produkcji cukru w Brazylii w rejonie środkowo-południowym (największym) wynoszą około 15 UScts/lb (~330 USD/t). Spadek cen poniżej tego poziomu może zaś spowodować zwiększoną produkcję bioetanolu kosztem cukru w Brazylii.
Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to zmniejszona podaż cukru mogłaby doprowadzić do wzrostu jego cen. Koszty produkcji cukru w Brazylii są najniższe na świecie. Kraj ten jest także największym eksporterem cukru. Sytuacja, w której ceny giełdowe są mniejsze od kosztów produkcji, nie może się długo utrzymywać.