Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55791)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Informacje / Wiadomosci / Biopaliwa w wolnym handlu


Biopaliwa w wolnym handlu
2011-12-12

Liberalizacji zasad handlu biopaliwami i dopuszczenia przez Unię Europejską oleju palmowego do europejskiego rynku domaga się Instytut Globalizacji. Zdaniem Krajowej Izby Biopaliw, otwarcie rynku doprowadziłoby do załamania krajowej i europejskiej produkcji.
Przeczytaj również
W Szczecinie powstał największy w polsce kocioł opalany biomasą
Zamiast szybów - turbiny wiatrowe
Duże zainteresowanie pieniędzmi UE na energię odnawialną
Sprzedaż biokomponentów monitorowana przez ARR
PGE planuje zakup farm wiatrowych
W Sopocie o wspólnej polityce energetycznej UE
Podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie Instytut przedstawił wyliczenia niemieckich naukowców, które podważają przyjęte przez UE wskaźniki redukcji emisji gazów cieplarnianych dla biopaliw z oleju palmowego. Wskaźniki te oznaczają różnicę pomiędzy emisją gazów ze spalania tradycyjnego paliwa i biopaliwa. Według unijnych zapisów wynoszą one 19 proc.; według wyliczeń Christopha Vietze i Gernota Pehnelta z uniwersytetu w Jenie - jest to ok. 35-38 proc.
Unijna dyrektywa o energii odnawialnej ustala dla biopaliw 35-proc. próg redukcji emisji, powyżej którego można je stosować w krajach UE. Według Instytutu Globalizacji, takie zapisy promują i bronią pozycji największych europejskich producentów biopaliw - Niemiec i Francji, a europejskie przepisy powstały na podstawie błędnych wyliczeń. Zdaniem Tomasza Teluka, współzałożyciela Instytutu, istnieje ryzyko zaskarżenia tych zapisów do Światowej Organizacji Handlu.

Według Teluka, produkcja z oleju palmowego jest tańsza i bardziej wydajna od produkcji z rzepaku czy soi. W jego ocenie wyeliminowanie z unijnego rynku biopaliw z oleju palmowego pokazuje, że nie liczą się cele środowiskowe czy redukcja emisji, tylko interesy ekonomiczne i protekcjonizm. - W interesie rynku i konsumentów leży, aby zweryfikować europejską politykę wobec biopaliw - mówił Teluk, prezentując stanowisko Instytutu.

Dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw (KIB) Adam Stępień powiedział, że proponowane przez Instytut otwarcie europejskiego sektora biopaliw na olej palmowy sprowadzany z zagranicy, nie jest właściwe. Izba, która jest branżową organizacją zrzeszającą i reprezentującą sektor wytwórczy biopaliw i biokomponentów, jest za utrzymaniem obecnych przepisów, które - jej zdaniem - chronią lokalny rynek.

- Klimatycznie i regionalnie podstawowym surowcem dla Europy przy wytwarzaniu biopaliw jest olej rzepakowy i częściowo olej słonecznikowy. Wejście na rynek oleju palmowego, którego cena jest zupełnie inna ze względu na inne warunki klimatyczne i koszty wytwarzania, spowoduje całkowity brak konkurencyjności europejskiego rynku biopaliw - powiedział Stępień.

- Ideą stosowania biopaliw w Europie nie było wycinanie kolejnych lasów tropikalnych w Indonezji i Malezji, a w to miejsce sadzenie palm z przeznaczeniem na olej palmowy. To uprawa, który ma negatywny skutek z punktu widzenia środowiskowego - podkreślił. Założenia przyjęte przez UE zostały oparte na solidnych podstawach i mają zapobiegać "wycięciu" własnej produkcji biopaliw - dodał.

Instytut Globalizacji jest niezależnym instytutem spraw publicznych, który powstał w 2006 r., a jego fundatorami są ekspert ekonomiczny Tomasz Teluk i dziennikarz, wydawca Tomasz Sommer. Instytut podaje w swoich materiałach informacyjnych, że angażuje się w działania na rzecz obrony wolności jednostki, zasad wolnego rynku, prawa własności i tradycyjnych wartości chrześcijańskich.



Źródło: www.farmer.pl/energia/oze/biopaliwa-w-wolnym-handlu,32908.html



Skomentuj na forum
Forum

Nie ma jeszcze żadnej wypowiedzi. Bądź pierwszy!


Najnowsze wiadomości
(2022-06-06)
(2022-05-25)
(2022-04-26)












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl