Barter wiceliderem importu węgla
2010-10-28
Białostocka firma Barter SA sukcesywnie zwiększa import węgla kamiennego zza wschodniej granicy. Według najnowszego raportu agencji Argus Media - ?Argus Russian Coal?, w przyszłym roku Barter planuje sprowadzić z Rosji około 2, 5 mln ton węgla, w porównaniu z 1, 5 mln ton w tym roku i 850 tys. ton, importowanymi w roku 2009.
Według Argus Media, Barter jest największym importerem rosyjskiego węgla wśród polskich firm, handlujących tym surowcem. Większe ilości tego towaru sprowadza dla polskich odbiorców jedynie rosyjski potentat węglowy ? Suek (2, 5 mln ton w tym roku).
Klienci Barteru to głównie gospodarstwa domowe i mniejsi odbiorcy przemysłowi. Spółka sprzedaje węgiel w hurcie za pośrednictwem swoich terminali w Sokółce, Małaszewiczach i regionalnych centrów dystrybucji. Wszystkie dysponują własną bocznicą i sprzętem do przerobu węgla. Obydwa terminale mają zdolność obsługi transportów zarówno na europejskich, jak i na rosyjskich, szerokich torach. Firma jest w stanie szybko zwiększyć ekspansję na rynku krajowym m.in. dzięki wykorzystaniu rozległej sieci sprzedaży detalicznej, rozwijanej początkowo pod sprzedaż LPG. Jak informuje zarząd spółki, firma jest w stanie zmagazynować w swoich obiektach w całej Polsce ok. 1 mln ton węgla. Dogodna lokalizacja regionalnych centrów dystrybucji w Grajewie, Kiełczówce i Dobrzelinie umożliwia transport towarów we wszystkich strategicznych kierunkach.
Firma rokrocznie inwestuje duże pieniądze w infrastrukturę techniczną baz przeładunkowych oraz regionalnych centrów dystrybucji węgla.
- Chcemy zapewnić naszym klientom jak najlepsze warunki i tempo obsługi, ich satysfakcja jest priorytetem w naszej działalności ? mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA.
Zdaniem ekspertów, import węgla kamiennego zza wschodniej granicy, to bardzo obiecujący rynek, zważywszy, że polska gospodarka i gospodarstwa domowe są w znacznym stopniu uzależnione od tradycyjnych źródeł energii. Import węgla z Rosji z roku na rok dynamicznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że będzie rósł nadal, bo zagraniczny węgiel jest tańszy od krajowego. Jak podaje Argus Media, powołując się na dane ministerstwa gospodarki - polski import węgla w 2010 roku wzrósł o 22 proc. , sięgając w okresie od stycznia do lipca 7, 1 mln ton. W tym samym czasie, krajowa sprzedaż spadała w tempie 1, 5 proc. rocznie - do 36, 8 mln ton. Od stycznia do września ponad 5, 2 mln ton rosyjskiego węgla było przetransportowane do Polski koleją. W tym samym czasie transport drogą morską przez łotewskie terminale sięgnął 670 tys. ton.