Lasery w płynie - tania technologia niedalekiej przyszłości
2010-07-02
Wrzucając do jednego worka kropki kwantowe, światło i farbę, można otrzymać mix do wytwarzania super tanich i wydajnych laserów, które z tymi tradycyjnymi niewiele mają wspólnego.
Pomyślelibyście, że farbę z nanokryształami tworzącymi kropki kwantowe, emitującą w pewnych okolicznościach światło, można nazwać laserem? Naukowcy z uniwersytetów w Melbourne i w Padwie, którzy pracują nad wytworzeniem jeszcze bardziej efektywnych metod wyświetlania kolorowych obrazów, wymyślili, że ich nowy produkt można nazwać laserem (w płynie ??). Ma to być produkt tani i dostępny szerokim masom. W tym celu opracowali farbę zawierającą kropki kwantowe. Jeśli na taki produkt pada światło, elektrony w kropkach kwantowych wskakują na wyższe poziomy energetyczne i zaczynają emitować światło. Światło to może mieć różne kolory, przy czym barwa zależy od wielkości nanocząstek zawieszonych w farbie.
Ten dziwaczny wynalazek ma znaleźć zastosowanie w nowoczesnych telewizorach oraz w płaskich, kolorowych panelach oświetleniowych.