Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55810)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Wydarzenia / Wiadomosci / Forum: Komentarze


Komentowanie artukułu

Zatrzymać skutecznie import węgla do Polski
2015-06-10

Pożądany kierunek to taki, gdzie instalacje spalające węgiel pochodzący z krajów stosujących politykę klimatyczną, mają darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.
Wielokrotnie mówiło się u nas ostatnio, by podjąć działania wstrzymujące import węgla do Polski. Na mówieniu się skończyło, a powinny zostać podjęte konkretne starania. Jakie?
- Jest sposób, który Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zaprezentowała przed dwoma laty - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Chodzi o koncepcję preferencyjnych alokacji. Jeżeli działania, które zakłada ta koncepcja, zostałyby podjęte na szczeblu Unii Europejskiej, to byłaby to bardzo skuteczna ochrona przed węglem napływającym do UE z krajów nie stosujących polityki klimatycznej. Mówiąc krótko, należałoby forsować takie rozwiązanie, że instalacje energetyczne i przemysłowe spalające węgiel pochodzący z krajów stosujących politykę klimatyczną, mają darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla - podkreśla Janusz Olszowski.

I wskazuje, że jeżeli kupują węgiel z krajów niestosujących polityki klimatycznej, to nie dostają darmowych uprawnień na emisję dwutlenku węgla.

Natychmiast np. rosyjski węgiel byłby zatrzymany i przestałby trafiać do instalacji energetycznych na terenie UE.

Zaraz pojawia się jednak pytanie, czy UE by na to poszła?

- Myślę, że by poszła, bo ten pomysł jest całkowicie zgodny z jej celami klimatycznymi - ocenia Janusz Olszowski. - Przecież chyba każdy widzi, że kreowana obecnie antywęglowa polityka, polegająca między innymi na śrubowaniu norm klimatycznych, wywołuje wyłącznie skutki negatywne.

Jak wskazuje prezes GIPH-u, w efekcie następować będzie dalsze obniżanie konkurencyjności unijnej, w tym polskiej gospodarki.

Natomiast napędzana będzie koniunktura w krajach, gdzie węgiel jest wydobywany oraz zużywany nie bacząc na klimat i ochronę środowiska. Klasyczny przykład tzw. wypływu emisji.

- Globalnie w klimacie nie zmienia się nic, natomiast UE tylko traci na konkurencyjności - zaznacza Janusz Olszowski. - Wdrożenie zasad preferencyjnych alokacji, oprócz korzyści gospodarczych dla naszego przemysłu, niewątpliwie poprawiłoby środowisko naturalne w wielu krajach na świecie - podsumowuje szef GIPH-u.

Jerzy Dudała

Źródło: gornictwo.wnp.pl/zatrzymac-skutecznie-import-wegla-do-polski,251793_1_0_0.html

Napisz komentarz

Tytuł
Treść komentarza
Podpis












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl