Komentowanie artukułu
Nafta/Chemia 2011: Chemia i nafta w cieniu ryzyka
2011-12-05

Ponad 200 osób bierze udział w panelu otwierającym Konferencję Nafta/Chemia 2011. Uczestnicy dyskusji zastanawiają się co czeka branże chemiczną i naftową.
- Z grubsza ryzyka możemy podzielić na polityczne (związane z regulacjami) oraz mikro i makroekonomiczne - wymieniał podczas konferencji Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. - Chciałbym podkreślić, że należy poważnie liczyć się ze zmianami podejścia władz krajów europejskich do branż naftowych i chemicznych. Nie bardzo jednak chce mi się wierzyć, że kraje UE zamkną swoje zakłady chemiczne.
Także zdaniem Jerzego Marciniaka, prezesa Azotów Tarnów, firmy z branży czekają spore wyzwania.
- Przez pryzmat naszej firmy mogę powiedzieć, że wyzwań mamy bardzo dużo. W końcu Grupa wciąż jest na etapie łączenia się w jeden trwały i skutecznie działający podmiot - powiedział Marciniak. Jak przyznał ogromny wpływ na to, co będzie się działo w firmie, będą miały ceny surowców.
Zenon Pokojski, członek zarządu ZA Puławy zaznaczył, że na rynku widoczne są liczne ryzyka natury cenowej i prawnej. - Choćby kwestia przepisów dotyczących emisji. Na dobrą sprawę wciąż wiele w tej kwestii jest znaków zapytania - podkreślał Pokojski.
Według członka zarządu PKN Orlen Marka Serafina zarówno branża naftowa jak i chemiczna są pod widocznym wpływem cen surowców.
- Aby zapobiec negatywnym wpływom wahań na rynku cen potrzebna jest dywersyfikacja działalności - podkreśli Zbigniew Paszkowicz, zastępca dyrektora generalnego Grupy Lotos.
Nowym ryzykiem jest kwestia utrudnionego dostępu do kredytów. - Niedawne decyzje banków austriackich mogą oznaczać, poważne utrudnienia w dostępie do kredytów. Mogą znacznie pogorszyć się także warunki kredytowe - podkreślał Jerzy Marciniak.
Konferencja "Nafta/Chemia 2011" odbywa się w Warszawie. Wśród głównych zagadnień są m.in.: strategie firm wobec globalnych wyzwań, nowe szanse i możliwości rynkowe. Tematami dyskusji będą również obszary aktywności polskich firm sektora naftowego; konsolidacja i przejęcia w sektorze chemicznym, nowe obszary inwestowania, źródła i strategie finansowania inwestycji oraz otoczenie sektora chemicznego.
Wśród zaproszonych na konferencję gości są m.in.: Robert Gwiazdowski - prezydent Centrum im. Adama Smitha; Maciej Gierej - prezes Mennicy Metali Szlachetnych, ekspert, były prezes Nafty Polskiej; Krzysztof Jałosiński - prezes ZCh Police; Paweł Jarczewski - prezes ZA Puławy; Ryszard Kunicki - prezes Ciechu; Jerzy Majchrzak - dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego; Jerzy Marciniak - prezes ZA Tarnów; Zbigniew Paszkowicz - zastępca dyrektora generalnego Grupy Lotos; Halina Pupacz - prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych; Marek Serafin - członek zarządu ds. Petrochemii PKN Orlen; Leszek Wieciech - dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Źródło: nafta.wnp.pl/nafta-chemia-2011-chemia-i-nafta-w-cieniu-ryzyk,157056_1_0_0.html