Wyszukaj:
Ogłoszeń: 17222
Firm w katalogu: 3554

Reklama

Kontakt

Pomoc

Zaloguj
 
STRONA GŁÓWNA TWOJE KONTO DODAJ OFERTĘ GIEŁDA SUROWCÓW REKLAMA
Budowlane (973)
Drewno (29)
Krawieckie (54)
Metale (9617)
Opakowania (1634)
Paliwa (40)
Poligrafia (44)
Spożywcze (154)
Tworzywa sztuczne (4677)
(55794)
Ładowanie kursów walut
--------- »
--------- »
--------- »
--------- »
Przeliczaj ceny na:
NOTOWANIA
WIADOMOŚCI
TARGI
NOWINKI TECHNICZNE
ZDJĘCIA
WIDEO Z OGŁOSZEŃ
O NAS
REGULAMIN
REKLAMA
KONTAKT
DOWCIPY
FILMIKI
surowce24.com.pl / Wydarzenia / Wiadomosci / Forum: Komentarze


Komentowanie artukułu

Branża chemiczna coraz lepiej zagospodarowywuje odpady
2010-09-23

Z prowadzonych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego statystyk wynika, że przedsiębiorstwa z branży chemicznej już w obecnej chwili zmieniają sposób postępowania z odpadami.

Bardzo istotnym trendem jaki odnotowano w roku 2009 był wzrost ilości odpadów, które poddano odzyskowi (27 proc. w stosunku do ubiegłego roku) i zmniejszenie wykorzystania najmniej pożądanej metody zagospodarowania odpadów - unieszkodliwiania poprzez składowanie - spadek o ponad 50 proc. Czynnikiem silnie motywującym do takiego działania jest zapowiadany drastyczny wzrost opłat za składowanie odpadów na składowiskach. W skrajnych przypadkach mogłoby to spowodować całkowitą utratę zysku przez przedsiębiorstwo.

- Planowane zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami są nieuniknione, ponieważ jako kraj członkowski Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 roku w sprawie odpadów. Dyrektywa w artykule 40 precyzuje termin transpozycji do prawa krajowego na 12 grudnia 2010 . Ze względu na dużą liczbę koniecznych zmian w obowiązującej ustawie, zdecydowano się na przygotowanie w całości nowego aktu normatywnego, ponieważ dokonywanie kolejnej nowelizacji w ustawie z 27 kwietnia 2001 o odpadach spowodowałoby jej nieczytelność. Konsekwencją tego Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2010 r. założenia do projektu ustawy o odpadach, stanowiącej transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE - mówi Jerzy Majchzrak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

W przepisach nowej dyrektywy zmodyfikowano kluczowe pojęcia takie jak "odpady" oraz wyraźnie rozróżniono pojecie odzysku i unieszkodliwiania. Za naczelny priorytet uznano przeciwdziałanie powstawaniu odpadów oraz, to że ponowne użycie oraz recykling powinny mieć pierwszeństwo przed innymi zastosowaniami jak na przykład: odzyskiem energii. Szczególnie istotne dla wszystkich podmiotów gospodarczych wydaje się rozszerzenie odpowiedzialności producenta. Celem tej zasady, według autorów dyrektywy, jest wzmocnienie działań w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ich ponownego użycia i recyklingu. Nowe przepisy o odpadach oddziaływać będą przede wszystkim na działalność podmiotów sektora gospodarki odpadami, a także organów administracji, prowadzących postępowania administracyjne. Generalnie Dyrektywa ma na celu radykalne zmniejszenie ilości składowanych odpadów poprzez zminimalizowanie powstających oraz drastycznego zwiększenia stopnia ponownego wykorzystania.

Dyrektywa mówi o obowiązku wprowadzenia do 2015 r. selektywnej zbiórki odpadów - przynajmniej w odniesieniu do papieru, metalu, plastiku i szkła. Do 2020 r. powinno zwiększyć się wagowo do 50 proc. przygotowanie do ponownego wykorzystania i recykling materiałów odpadowych, takich jak papier, metal, plastik i szkło z gospodarstw domowych i w miarę możliwości innego pochodzenia, pod warunkiem, że te strumienie odpadów są podobne do odpadów z gospodarstw domowych. Do tego samego roku powinno być również zwiększone wagowo do minimum 70 proc. przygotowanie do ponownego wykorzystania, recyklingu i innych sposobów odzyskiwania materiałów, w tym wypełniania wyrobisk, gdzie odpady zastępują inne materiały, w odniesieniu do innych niż niebezpiecznych odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Źródło: chemia.wnp.pl/branza-chemiczna-coraz-lepiej-zagospodarowywuje-odpady,120351_1_0_0.html

Napisz komentarz

Tytuł
Treść komentarza
Podpis












Copyright @ 2010 Ekomer. All rights reserved Regulamin | Polityka cookies | Rejestracja | Logowanie
Wykonanie KOTNIS.pl