Komentowanie artukułu
Branża nawozowa ucieknie z UE?
2010-07-16
Przemysł nawozowy według wyliczeń Komisji Europejskiej jest najbardziej narażonym w Europie przemysłem na tzw. wyciek emisji (carbon leakage), czyli przeniesienie działalności poza UE w regiony nie objęte ograniczeniami emisji gazów cieplarnianych.
Nowe rozwiązania prawne, jakie UE chce zaproponować, budzą ogromne wątpliwości branży. Jednak sama branża chemiczna jest podzielona. Jako przykład zróżnicowanych interesów producentów może służyć propozycja wyznaczenia benchmarków (wskaźników, które będą określały poziom wolnej od opłat alokacji) przedstawiona przez reprezentujące przemysł nawozowy stowarzyszenie Fertilizers Europe spowoduje redukcję gazów cieplarnianych o 45 proc., co daje ponad 20 proc. więcej niż wynosi cel redukcyjny zapisany w Pakiecie Energetyczno-Klimatycznym. Ostatnie propozycje wysokości benchmarków Komisji Europejskiej prowadzą do 55 proc. redukcji w stosunku do roku 2007/08. Propozycje te nie uwzględniają jednak danych pochodzących z wszystkich instalacji nawozowych w Europie, a jedynie dostarczonych przez Fertilizers Europe.
- Ponieważ organizacja ta skupia największe oraz najbardziej wydajne instalacje w Europie powoduje to nadmierne obniżenie benchmarku w stosunku do rzeczywistych wartości, a tym samym nieuzasadnione zwiększenie przyszłych kosztów dla przemysłu. Dlatego koniecznie należy uwzględnić dane dla wszystkich instalacji z Europy. Dotyczy to zarówno poziomów benchmarków dla instalacji amoniaku jak i kwasu azotowego - uważa Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy.
Zresztą to nie jedyny problem, jaki w tej mierze dotyka branży chemicznej. Poważnym kłopotem jest ostatnia propozycja Komisji Europejskiej dotycząca poziomu benchmarku dla instalacji kwasu azotowego. Jeszcze niedawno wydawało się że sprawa jest załatwiona. Po wielogodzinnych dyskusjach branża nawozowa z zadowoleniem przyjęła informację o wyłączeniu z krzywej benchmarku dla kwasu azotowego instalacji z technologią NSCR. Instalacje te są niezgodne z innymi wytycznymi Komisji i z powodu innych emisji nie są uznawane jako instalacje BAT (Best Available Technologies). Jednak część sektora nawozowego z zaskoczeniem przyjęła nową propozycję Komisji Europejskiej, aby poziom benchmarku dla kwasu azotowego (bez instalacji NSCR) został ustalany na innej zasadzie, niż stanowi o tym dyrektywa i odmiennie w stosunku do innych sektorów przemysłu.
- Benchmark wyznaczony na podstawie opinii ekspertów o możliwościach technicznych redukcji poziomów emisji w oparciu o projekty opt-in oraz JI spowoduje poważne konsekwencje społeczne i finansowe dla przemysłu narażonego najbardziej wśród wszystkich przemysłów w Europie na utratę konkurencyjności spowodowaną przez skutki wdrożenia Dyrektywy 2009/29/EC. Podejmujemy na forum Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Nawozów (EFMA) aktywne działania zapobiegawcze - przyznaje prezes Jarczewski.
Dariusz Malinowski
Źródło: chemia.wnp.pl/branza-nawozowa-ucieknie-z-ue,114919_1_0_0.html