Komentowanie artukułu
Biomasa - co się spala w polskich kotłach?
2010-07-05
Wykorzystywanie biomasy w procesach spalania bądź współspalania wraz z węglem do produkcji "zielonej" energii elektrycznej i cieplnej staje się coraz bardziej popularne zarówno wśród dużych grup energetycznych m.in Tauron, GdF Suez Energia Polska, PGE, czy Dalkia Polska oraz lokalnych elektrociepłowniach. Najczęściej wykorzystywane są paliwa leśne, odpady przemysłu drzewnego oraz biomasa pochodzenia rolniczego.
Biomasa jest obecnie jednym z najważniejszych sposobów osiągnięcia unijnych celów w zakresie energetyki odnawialnej. Jako paliwo spalana jest głównie w dwóch procesach. Pierwszym jest proces spalania w źródłach dedykowanych wyłącznie biomasie, drugim proces współspalania w źródłach dedykowanych zarówno węglowi jak i biomasie.
Inwestycje w kotły opalane wyłącznie biomasą zapowiedziała m.in Dalkia Polska. W elektrociepłowniach w Łodzi i w Poznaniu spółka rozpoczyna prace nad konwersją dwóch kotłów węglowych na kotły dedykowane wyłącznie do spalania biomasy. Dotychczas elektrociepłownie współspalały biomasę wraz z węglem, udział biomasy w wysokości 10 proc. Po konwersji łącznie w elektrociepłowniach będzie spalane rocznie około 600 tys. ton biomasy, w 80 proc. pochodzenia leśnego. Większość ekologicznego paliwa dostarczana będzie przez dostawców zewnętrznych, a część będzie pochodzić z 2000 ha plantacji roślin energetycznych, jakie Dalkia Polska prowadzi od kilku lat w okolicach Poznania i Elbląga. Konwersja kotłów o łącznej mocy 67 MW elektrycznych i 140 MW mocy cieplnej ma zakończyć się pod koniec 2011 roku.
Także GdF Suez Energia Polska inwestuje w technologię spalania biomasy. Zamierza wybudować blok energetyczny opalany wyłącznie biomasą. Zielony Blok o mocy 190 MW ma być opalany w 80 proc. biomasą drzewną oraz w 20 proc. pochodzenia rolniczego,głównie peletami ze słomy. Umożliwi to produkcje zielonej energii wystarczającej dla potrzeb ponad 400 tys. gospodarstw domowych oraz obniżenie emisji CO2 o 1,2 miliona ton rocznie. Blok zostanie wybudowany w Elektrowni w Połańcu. Zakończenie inwestycji i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec 2012 roku. Elektrownia na biomasę w Połańcu ma szansę zostać największą tego typu instalacją na świecie. Ogólne zapotrzebowanie na biomasę w tym przypadku to około 1 mln ton rocznie.
W Połańcu od kilku lat realizowane są kolejne inwestycje zwiększające udział biomasy współspalanej wraz z węglem kamiennym. Do chwili obecnej pozwoliło to na uniknięcie łącznie emisji ponad 3 mln ton CO2.
Kocioł wyłącznie na biomasę stanie również w Elektrowni Jaworzno III Południowego Koncernu Energetycznego należącego do Grupy Tauron. Jednostka spalać będzie biomasę leśną (zrębki drzewne, pelety z drewna) oraz pochodzenia rolniczego (pelety m.in rzepakowe, ze słomy rzepakowej, z otrąb zbożowych, śrutę zbożową oraz z nasion i łusek słonecznika, makuchę rzepakową itp.). Szacuje się, że kocioł w Jaworznie zużywać będzie rocznie ok. 300 tys. ton biomasy. Jednostka ma zostać oddana do użytku do końca września 2012 roku.
Więcej na...
Źródło: energetyka.wnp.pl/biomasa-co-sie-spala-w-polskich-kotlach,114050_1_0_0.html