Komentowanie artukułu
Tworzywa sztuczne i hologramy
2010-04-12
Naukowcy z GE Global Research we współpracy z SABIC Innovative Plastics stworzyli nowy rodzaj materiałów holograficznych, dzięki którym w przyszłości powstaną dobrze zabezpieczone dokumenty typu prawo jazdy, paszporty, dowody osobiste. Nowa technologia wykorzystuje materiały holograficzne oparte na tworzywach sztucznych do zapisywania informacji w sposób praktycznie uniemożliwiający ich skopiowanie.
Opisywana technologia wykorzystuje holografię przestrzenną do zapisywania informacji w formacie zapewniającym większe bezpieczeństwo. Naukowcy GE pracują nad technologią holograficzną od ponad 6 lat. Hologramy są obecnie często używane w różnych zastosowaniach związanych z identyfikatorami i kartami w celu weryfikacji ich autentyczności. Są one jednak tylko wytłoczone na powierzchni karty i mogą zostać sfałszowane. W technologii opracowanej przez GE i SABIC Innovative Plastics hologramy zapisywane są w materiale, z którego została wykonana karta, dzięki czemu nie można jej zmodyfikować.
Lepiej zabezpieczone, wielofunkcyjne karty identyfikacyjne to szybsze kontrole na lotniskach, czy znacznie zmniejszone ryzyko kradzieży tożsamości ? to są potencjalne korzyści, których nie można lekceważyć.
Nowym rozwiązaniem można zabezpieczyć wszystkie dokumenty:
? prawa jazdy i paszporty
? dowody tożsamości
? identyfikatory pracownicze
? karty kredytowe
? potwierdzenie autentyczności towarów
Wykorzystanie całej objętości elementu z tworzywa sztucznego do zapisywania hologramów powoduje, że wyglądają one w wyjątkowy sposób. Takie karty stają się praktycznie niemożliwe do skopiowania. W odróżnieniu od dwuwymiarowych hologramów technologia opracowana przez GE i SABIC Innovative Plastics umożliwia zapisanie wielu hologramów w jednej plastikowej karcie. GE Global Research planuje wdrożenie komercyjne tego typu materiałów do roku 2012.
Źródło: www.tworzywa.info/news61/tworzywa-sztuczne-i-hologramy/